Rehber

Twitter’da Nasıl Trend Topic Olunur?

Twitter’da sıkça duyduğum TT kavramının açılımı Trend Topic’tir. Twitter kendine özgü ve diğer sosyal medya platformlarından bir farklılık olarak kullanıcılar tarafından en çok paylaşılan kelimeler ve hashtagleri algoritması sayesinde analiz ederek gündem listeleri oluşturuyor. İşte TT olmak söylemi buradan gelmektedir. Kullanıcılar ise bu listeler sayesinde o anda paylaşımda bulunan kişilerin hangi konular üzerine yoğunlaştığını görerek gündemde ki şeyleri başlıklar halinde görebiliyor.

Trend Topic Olması İstenen Kelimeye Odaklanın

Twitter’da gündem olmak için bir kelime veya hashtag konuyla ilgili atılan tüm tweetlerde geçmelidir. Böylelikle Twitter’da belli bir süre içinde çok sayıda hesaptan gönderilen aynı kelime veya hashtagler gündem listesine girebilir. Bunu açıklamak için bir örnek vermek gerekirse, İstanbul kelimesi çok sayıda sahte olmayan, farklı hesaplar tarafından atılan tweetlerin içerisinde geçerse İstanbul kelimesi gündem listesine girer. Burada bilinmesi gereken şeylerden birisi ise Trend Topic olmak için kelimelerin başlarında hashtag olması zorunluluğu yoktur.

TT Kuralları ve Hesapların Sahip Olması Gereken Özellikler

Bazı Twitter TT kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar bir nevi bir şeyin gündeme girebilmesi için taşıması gereken özellikler olarak açıklanabilir. Bu kurallar dışarısında yapılan TT çalışmaları başarısız olacak, gündeme girmeleri oldukça zor olacaktır. Bu kurallar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Bir hesabın çok sayıda tweet atmasındansa çok sayıda hesabın tweet atması daha faydalıdır.
  • Paylaşım yapılan hesapların aktif durumda olması gerekmektedir. Sahte hesaplar tarafından yapılan paylaşımlar TT olmaya herhangi bir katkı sağlamaz.
  • Paylaşımlarda etkileşimin yüksek olması gerekmektedir. Yani içinde gündem yapılması istenen kelimeyi bulunduran paylaşımlar retweet edilmeli ve altına yorum yapılmalıdır. Etkileşim arttıkça TT olma şansı da artar.
  • Eğer Twitter’da TT olmayı hedefliyorsanız tek bir konu seçmeniz gerekmektedir. Farklı konularda yapılmış paylaşımların içerisinde geçen aynı kelimeler bir araya gelerek TT oluşturamaz.
  • Daha önceden zaten gündeme girmiş bir hashtag kullanmaktan kaçının. Eskiden kullanılmış etiketlerin gündeme girme ihtimalleri diğerlerine kıyasla daha düşüktür.
  • TT olan etiketlerin uzun süre gündemde kalma garantisi yoktur. Bazı zamanlarda gündem oldukça hızlı değişebildiği için etiket TT’ye girdikten birkaç dakika sonra gündemden düşebilir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı