Teknoloji HaberleriOyunRehber

Dijital Oyun Platformu, Steam’e Alternatif Platformlar!

Dijital Oyun Platformları deyince bir çoğumuzun aklına ilk olarak Steam gelmesi oldukça doğaldır. Çünkü Steam’in kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş durumdadır. Yine de oyun severler zaman zaman Steam’e Alternatif Platformlara yöneldiği görülmektedir.  Her geçen gün gelişen ve büyüyen Dijital oyun sektöründe gün geçtikçe rekabet artmaktadır.

Epic Games

Dolayısı ile Steam’a alternatif birçok Dijital Oyun Platformu vardır. Rekabet kızıştıkça biz oyun severler için zaman zaman iyi şeylerde olmaktadır. Steam’a Alternatif Platformlar arasında benim ilk tercihim son birkaç yıl içerisinde adından çokça bahsettirmeyi başarmış olan Epic Games oyun severleri sevindirecek birçok girişimde bulunmuştur.

Birçok oyun severin severek oynadığı veya oynamak isteyeceği belirli aralıklar ile kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmuş olan Epic Games ise henüz bir Steam kadar kullanıcıya ulaşmamış olsa da her geçen gün kullanıcı ağını dağıtmış olduğu on binlerce ücretsiz oyunla artırmayı başarmaktadır. Sürekli olarak ücretsiz oyun dağıtmasının etkisi ile Steam’a Alternatif Platform olma yolunda ciddi adımlar atmaktadır.

Origin

Dijital Oyun Platformlarında Steam’e Alternatif Olmaya çalışan bir diğer platform ise birçok kullanıcıya hizmet veren Origin Platformudur. Kuruluş tarihi olarak epeyce eski olan Amerika menşeili yayıncı Türkçe dil desteği olmadığından ülkemizde bir Steam kadar kullanıcıya ulaşmayı başaramamıştır. Oyunlarından herhangi birisini oynamamış çok az oyuncu olmasına rağmen yayıncılık olarak biraz geride kalmışlardır. EA Games oyunlarından herhangi birisini bugüne kadar oynamamış bir oyuncu yoktur diye düşünüyorum.

Green Man Gaming

Green Man Gaming’de oyun seveler arasında sıkça kullanılan ve zaman zaman güzel indirimler ile oyuncu kitlesini kendi üzerlerine çekmeye çalışan Steam’a Alternatif bir Platformdur.

İtch.io

İtch.io Bu platformda yine Steam’e Alternatif bir platformdur. Daha çok iki boyutlu ve küçük çaplı oyunları bünyesinde barındırır. Herkesin oynadığından farklı sıra dışı oynamak isterseniz bu platform sizi tatmin edecektir. Küçük stüdyolar tarafından yazılmış ve birçok ücretsiz oyun bulmanız mümkün.

Lutris

Eğer bir Linux sisteme sahip bilgisayarınız var ise sadece bu sistem için oluşturulmuş Steam’e Alternatif Platform Lutris’dir.

Gamejolt

Bünyesinde birçok ücretsiz oyunda bulunan ve daha çok eski klasik oyunları andıran bir platform olan gamejolt da oyun severlerin zaman zaman ziyaret ettiği bir platformdur. Eğer Steam’e alternatif bir platform arayışı içerisinde iseniz buraya da uğramanızı tavsiye ederim.

Old-Games

Old-games eski tarz oyunları bünyesinde barındıran ve binlerce oyunu biz oyun severlere ücretsiz olarak sunan Steam’e Alternatif bir Platformdur. Eksi atarilerde oyunları ve ona benzer oyunları oynamak isterseniz uğramanız gerek bir platform’dur.

GameGator

GameGator aslında bir arama motorudur. Herhangi bir oyunu satın almak istediğinizde satın alma işlemi öncesi mutlaka girilerek kontrol edilmesi gerek bir platformdur. Satın almak istediğiniz oyunu bu arama motorunda arattığınız taktirde Steam başta olmak üzere yüzlerce oyun platformunda oyunu tarayarak sizlere fiyatlarını listeliyor. Bu fiyatlar doğrultusunda alacak olduğunuz oyunu daha ekonomik bir şekilde satın almanıza yarıyor. Bu şekilde kullanışlı olmasından dolayı birçok oyun sever sık sık ziyaret ediyor. Ve bu hizmetinden dolayı Steam’e Alternatif bir Platform olmayı hak ediyor.

Good Old Games

Kısaca GOG diye tabir edilen ve açılı Good Old Games yani eski ve güzel oyunlar olarak karşımıza çıkan bu platform dolar üzerinden satış yapan bir platformdur. Zaman zaman güzel indirimler ile Steam ’den daha uygun olduğu görülmektedir. Oyun almadan önce bakılarak karar verilmesi faydalı olacak Steam’e alternatif bir platformdur.

Hepsini aynı anda kontrol edebilmek:Playnite

Playnite bu bahsetmiş olduğumuz Steam’a Alternatif Platformların her birisini buna Steam’ de dahil aynı anda kontrol etmenizi sağlıyor. Bu platform üzerinden diğer platformlardaki oyunlarınıza doğrudan hepsine tekbir ekranda erişerek kontrol etmenizi sağlamaktadır.

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Epic Games Steam’ı geçmeye çalışıyor ama Steam’in adı biraz daha ağır basıyor. Ücretsiz oyunlarla Steam’in adını geçebilecek mi sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı