SEO

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde her gün çok fazla web sitesi açılıyor ve açılmaya devam ediyor. Açılan web sitelerinin ziyaretçi sayısı yani hitinin artırılması için SEO çalışması yapılması gerekiyor. SEO çalışması yapmayı bilmeyen birçok kişi profesyonel olarak SEO çalışması yapan kişilerden ücretli bir şekilde hizmet alıyorlar.

Bütçesi olan kişiler hizmet alırken bütçesi olmayan kişiler ise kendi sitelerine kendi SEO çalışmalarını kendileri yapması gerekiyor. SEO çalışmasının nasıl yapılacağı hakkında internette birçok web sitesinde makaleler yer almaktadır. Bugün sizlere SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapıldığını anlatacağız. Öncelikle sizlere SEO hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

SEO Nedir?

SEO bir arama motoru optimizasyonudur, demeyeceğiz. SEO, evet bir arama motoru optimizasyonu ancak emek ister. Öyle bir saatte yapılan bir çalışma değildir. Sürekli takip yapılması gerekir. Sürekli rakipler analiz edilmelidir, sürekli bir nevi birşeyler yapmak zorundasınız. Yani emek vermek zorundasınız.

Web Sitelerinde SEO Neden Gerekir?

SEO’nun amacı web sitelerini belirlenen kelimelerde üst sıraya çıkarmaktır. Web site ilgili kelimede üst sıralara yükselimce doğal olarak ziyaretçi sayısı artışa geçiyor. SEO’nun amacı kısaca ziyaretçi sayısını artırmak ve hedeflenen kelimelerde üst sıralarda yer almaktır.

Google’ın Arama Sonuçları yani SERP Algoritması Nasıl Çalışır?

Öncelikle başlıkta SERP ismi geçiyor, SEO hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kişi SERP teriminin ne olduğunu bilmiyor olabilir. Çok fazla uzatmadan sizlere SERP’in ne olduğunu anlatmak istiyorum.

SERP, Google arama motoruna bir kelime vb birşey yazdığınızda çıkan sonuç ekranıdır. SERP teriminin ne anlama geldiğini öğrendiğinize göre geçelim asıl konumuza.

Google’ın arama sonuçları algoritması nasıl çalışıyor? Bir araba gibi düşünmenizi istiyorum. Arabayı çalıştırmak için belirli bir şeyler vardır. Bunları yapmaz iseniz araba çalışmaz. Google’ın arama sonuçları algoritması da öyle. Kurallara uymaz iseniz Google sizi sevmez, ve üst sıralara çıkarmaz.

200’den fazla sinyal vardır. Yani uyulması gereken 200’den fazla kural var ve bu kurallar sürekli güncelleniyor. Aslında Google’ın bizlerden istediği tek ve çok önemli birşey var. Kullanıcılara güzel bir deneyim yaşatmamız gerekiyor. Aradığı şeyi senin sitende kolayca bulabilmesi gerekiyor. Kaliteli içerikler üretmeniz ve özgün görsellerle içeriğinizi desteklemeniz gerekiyor. Kullanıcı sıkılmadan uğraşmadan sizin sitenizde aradığınızı bulabilsin diyor.

Arama Sonuçlarının algoritması hakkında biraz bilgi edindik şimdi biraz daha detaya inelim.

Anahtar Kelime Nedir, Neden SEO İçin Önemlidir?

Anahtar kelime, içeriğin olmasına sebep olur. Kısaca içeriği özetleyen kelimelerin bir araya gelmesidir. Kullanıcılar arama yaparken genellikle anahtar kelime üzerinden arama yaparlar. Örneğin; Telefon fiyatları ucuzladı mı? Anahtar kelimeniz burada telefon fiyatları olmalıdır. Makalenin içerisinde de çok abartmadan anahtar kelimeye yer vermelisiniz.

Anahtar kelimenin ne olduğunu anladınız sanırım. Şimdi sıra geldi neden SEO için önemli? Anahtar kelime seçerken çok aranan bir kelime olmasına, rekabetinin az olmasına dikkat etmelisiniz. Rekabeti az ve aranması çok bir kelime tespit eder ve makaleyi yazarsanız, ilk sıralara çıkmanız daha kolay olur ve trafiğinizi daha kolay bir şekilde artırırsınız.

Rekabeti çok, aranması da çok bir kelime tespit eder ve makaleyi yazarsanız, ilk sıralara çıkmanız yeni bir web sitesi olduğunuz için çok zor olur ve trafiğinizi artıramazsınız.

Anahtar kelime araştırması da çok önemli ancak çok detaylıdır. Bu makalede üstünkörü anlattığımız anahtar kelime’yi farklı bir makalede daha detaylı anlatacağım. Anahtar kelime aslında başlı başına bir makale konusu diyebilirim.

Anahtar kelimenin ne olduğunu, neden SEO için önemli olduğunu öğrendik diyebilirim. Sıra geldi İÇ ve DIŞ SEO’nun ne olduğunu anlatmaya.

İç ve Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Adında anlaşılacağı gibi İÇ SEO, site içerisinde yapılan değişikliklere verilen addır. Site içerisinde yapılan önemli düzenlemeler ve birçok iyileştirme ile Google’ın kriterlerine uyulması sağlanır. Bu şekilde Google ve diğer tarayıcı botları siteyi daha doğru bir şekilde okur ve indexler.

İndex kavramını bilmeyenler olabilir. Hemen açıklayalım. İndex, arama motorlarının botlarının sitenizi tarayırak dizinlerine ekleme işlemidir. Dizinlerinize ekledikten sonra belirli algoritma kriterlerine göre içeriklerinizi SERP sonuçlarında sıralarlar.

İç SEO’da kısaca yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Web siteniz hızlı açılmalı ve kullanıcıya iyi bir deneyim sunmalı.
  • Siteniz responsive yani mobil uyumlu olmalıdır. Günümüzde artık bilgisayardan daha çok mobil cihazlar kullanıyor. Sadece mobil değil masaüstü cihazlar ile de uyumlu olmalıdır.
  • Başlık etiketlerini doğru kullanmalısınız. (H1-H6 etiketleri olarak geçmektedir.)
  • İçerikleriniz özgün olmalı, kopya olmamalıdır.
  • Sektörünüz ile alakalı yeni ve bilgilendirici içerikler girmelisiniz. Bayat içerik kullanıcıyı sevindirmez.
  • İçerik Spam’ı yapmamalısınız. Örneğin; iPhone 12 13 Eylül’de tanıtılacak. iPhone 13, Eylül’de tanıtılacak. Her içeriğinizin başlığı ve diğer yazıları birbirinden benzersiz olmalı.

İç SEO sadece bu kadar değil ancak sizlere önemli olanları anlattık. İç SEO hakkında daha detaylı bir makale gelecek. İç SEO hakkında biraz daha bilgi edindiysek sıra geldi Dış SEO’ya.

Dış SEO, iç site optimizasyonu başarılı bir şekilde tamamlanmış siteler için yapılan link alma işlemidir. Sosyal medya platformlarından ve sektör ile alakalı otoritesi yüksek sitelerden alınan link alma işlemidir. Metin olarak veya bir görsel üzerinden link alınabilir.

Dış SEO, iç SEO’ya göre daha kolay gözüküyor olabilir ancak link alırken çok dikkatlı olmalısınız. Link alacağınız sitenin spam skoruna, DA ve PA vb skorlarına bakmalısınız. Bu bilgileri öğrenmek için Moz, Ahrefs ve Semrush gibi araçlardan yardım alabilirsiniz.

İç ve dış SEO hakkında bilgi sahibi olduysak bugün ki içeriğimizi sonlandırıyoruz. Gerçekten çok detaylı bir makale oldu, umarım işinize yaramıştır. SEO kategorimizi takip etmeyi unutmayın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı