Yazılım

Robotik Kodlamalar Nasıl Yapılmaktadır?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle ortaya çıkan yeni meslekler ve sağladığı imkanlar ve sınırsızlığı ile insanları cezbedebilmektedir.

Son dönemlerde iyiden iyiye popüler olarak Robotik Kodlama da pek çok mecrada karşımıza çıkmaktadır. Bundan belki de 5 yıl önce çok duyulmayan bu kodlama şimdilerde özellikle online eğitim veren kurslarda en çok rağbet gören eğitimler arasında yer almaktadır.

İnsanlara ilk duydukları zaman çok derin, zor ve karmaşık gelen kodlamanın bugün nasıl kullanıldığına baktığımızda aslında artık her yerde kodlamanın olduğunu görmekteyiz. Her yerde kodlama var ama biz bunun farkında değiliz. Her gün defalarca kullandığımız elektronik ürünlerin hepsinin temellerinde kodlamalar bulunmaktadır. Akıllı telefonlar, banka kartları, televizyonlar vb. gibi bunların her kullanışlarında aslında kodlama becerilerimizi kullandığımızı fark etmekteyiz.

Burada programlama kavramı ile karşılaşmaktayız. Kısacası programlama temel bir yetenektir ve robot biliminde çalışmamızı bunlar ile geliştirebiliriz. Programlamanın önemli dilleri ve Arduino ve Raspberry Pi gibi araçlardır. Robotik Kodlama eğitimi son zamanlarda oldukça popüler olmaktadır. Bunu söylememizde fayda olacaktır.

Bilgisayar programlarının bir çıktı üretmek amacı ile bir girdi üstünde çalışan talimatlar dizisinden oluştuğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Örneğin bir robotta bulunan “yüz tanıma programı” için;

Öncelikle girdi olarak bir kişinin resminin çekilmesi gerekmektedir. Daha sonra görüntü belirli bir özellik kümesi için taranmalı, bu özellikler bilinen yüzlerden meydana gelmekte olan bir kütüphaneye karşılaştırılacak, bir eşleşme bulunacak ve çıktı olarak resim sahibinin ismi gösterilecektir.

Program tüm yürütme işlemlerinde aynı bu  şekilde yönergeleri yapacaktır. İnsanların anlamaları için normal metinde yazılmış olan pek çok programlama dili, daha sonra bir işlemcinin yürütmesi için makine kodlarında derlenmektedirler.

Önemli Programa Dilleri

C, C++, Java, Fortran ve Python gibi çok sayıda programlama dilleri mevcut olmaktadır. Robotik Kodlama alanında en popüler dilin C ve C++ olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanında Python, makine öğrenmesi kullanımı ve bunun yanında ROS paketlerini geliştirmek içinde kullanılabildiği içinde insanlar tarafından son dönemde çok popüler olmaktadır. Bu dillerin hepsinin birbirinden farklı birçok özellikleri bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı