Rehber

IP Adresi Nasıl Gizlenir?

IP (İnternet Protokolü)  adresi, bilgisayar üzerinde internet vasıtasıyla diğer aygıtlarla iletişim sağlarken cihazın ayırt edilmesini sağlayan belirli bir numaradır. Cihazın kimlik numarası gibi düşünebiliriz. İnternet üzerinde gezindiğiniz web sitelerinin hepsi bir sunucuya bağlı olarak karşımıza gelmektedir. Bu sunucuların IP adresleri sayesinde biz bu sitelere yönleniyoruz. Tarayıcıya bu sunucuların IP adreslerini yazarak istenilen siteye ulaşılabilir. Her seferinde bu sayıları akılda tutmak zor olacağından IP adreslerini karşılık gelen alan adları oluşturulmuştur. Bu IP adreslerini istediğimiz sürece gizleyebiliriz. IP adresi nasıl gizlenir? IP adresi neden gizlenir?

IP Adresi Neden Gizlenir?

IP gizlemek isteyen kullanıcılar konum bilgilerini gizlemek, internet üzerindeki bazı engelli içeriklere ulaşmak, internet üzerindeki yaptığı işlerin gizlenmesini istedikleri için IP gizlemek isteyebilirler.

İnternet üzerinde konum bilgilerini saklama: IP adresi sayesinde konum bilgilerini saklamayı planlıyorsanız bu düşündüğünüz gibi bir etki yaratmayabilir. Zaten bulunduğunuz konum şehir olarak tespit edilmektedir. Açık adres olarak sizin konumunuza erişilmesi oldukça zordur. IP gizlediğinizde ne kadar anonim olarak sitelere ulaşımda yapsanız şehir bilgisine ulaşım sağlanıyor.

Engellenmiş içeriklere ulaşma: İnternet kullanıcıları yasaklı sitelere giriş izni verilmediği durumlara başka bölgelere ait IP numaralarını kullanarak yasaklı siteler giriş sağlamaktadırlar. Etik bir davranış olmadığından bu yöntemi tavsiye etmiyoruz.

IP Adresi Nasıl Gizlenir?

IP adresi gizlemek içinden birden fazla yöntem vardır. Bunlardan bazıları Proxy, vpn ve ya kurumsal wifi ağı kullanmaktır.

Ücretsiz kurumsal wifi: IP adresini gizlemek için tercih edilen bu yöntem oldukça basittir. Günde binlerce kişinin ortak kullandığı ücretsiz kurumsal wifi kendinizi kurumsal ağlarda saklamanıza olanak sağlar. Güvenlik önlemleri düşüktür. Kısıtlamalar fazladır.

Proxy kullanarak IP gizleme yöntemi: Proxy sunucuları sayesinde erişim olmayan sunuculara erişim sağlayabiliriz. Cihaza bir ağ geçidi sağlayarak erişilmeyen sitelere anonim olarak erişmenizi sağlar. Bazı olumsuz yönleri vardır internet hızınızda düşüş olabilir. Sorunlu bir cihazda çalışıyorsanız bazı verilerde kısıtlama yaşayabilirsiniz.

VPN kullanmak: Virtual Private Network(Sanal Özel Ağ) olarak tanımlanan servisler, cihazınıza farklı IP adresleri ataması yapar. Bu sayede anonim olarak erişim engeli olan sitelere erişebilirsiniz. İnternet üzerinde anonim olarak gezinim yaparsınız. Ücretsiz VPN servisleri bulunmaktadır fakat sizden veri toplayabilirler. Ücretsiz VPN servisi kullanmadan önce araştırma yapmanızı öneririz.

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı