Teknoloji Haberleri

iOS 14 ile neler değişti?

Apple sanal alem üzerinden düzenlediği WWDC etkinliğiyle iOS 14 işletim sistemini resmen tanıttı. iPhone’lar için geliştirilen son mobil işletim sistemi beklendiği üzere Android’den birçok esinti taşıyor.

Hazırsanız iOS 14 ile iPhone’lara gelen yeniliklerin listesine kısaca bir göz atalım.

 

‘Uygulama Kütüphanesi’ özelliği geldi

Son güncellemeyle birlikte “App Library” veya Türkçesiyle “Uygulama Kütüphanesi” iPhone’ların ana sayfasındaki yerini alacak. Malum, iPhone’larda tüm uygulamalar ana sayfa üzerinde yan yana sayfalanıyordu. Şimdi ise ekranı yukarıya kaydırarak uygulamaları görüntüleyebilmek mümkün olacak.

Android’lerde en başından beri var olan bu özellik, kullanıcıları uygulamaları klasörlere göre istifleme imkânı da sunuyor.

Ana sayfaya ‘widget’ desteği eklendi

Bir diğer yenilik ise uygulamaların listelendiği ana ekrana getirilen ‘widget’ desteği. Buna göre artık kullanıcılar hava durumu, borsa, adım sayar, takvim ve haritalar gibi uygulamalara ait ‘widget’leri ana ekrana ekleyebilecekler.

Böylelikle uygulamaları açmadan temel bilgileri görüntüleme imkânı sunulmuş oldu.

‘Resim içinde resim’ özelliği iOS’a geldi

Android 10’un en sevilen özelliklerinden biri olan ‘Resim içinde resim’ teknolojisi sayesinde Netflix ve YouTube gibi uygulamalarda oynatılan videoları aynı anda başka uygulamaların üzerinde izleyebilmek mümkündü.

Henüz çiçeği burnundaki iOS 14’te de artık bu özellik yerini almış durumda. Üstelik diğer uygulamaların üzerine çıkan bu video oynatma kutucuğunu parmak hareketleriyle büyütüp küçültebilmek de mümkün.

Siri anlık çeviri desteğine kavuştu

Siri artık İngilizce, Çince, Fransızca ve Almanca başta olmak üzere birçok farklı dilde anlık gerçekleştirilen sözlü konuşmaları ana dile çevirme yeteneğine kavuştu. Ne yazık ki şuan için bu özellik Türkçe dilini kapsamıyor.

Bu biraz üzücü. Çünkü Apple’ın Türkiye’deki pazar payı ve kullanıcı kitlesi hiç de yabana atılacak gibi değil.

Mesajlaşma uygulamasının arayüzü değişti

Apple Mesajlaşma veya bilinen adıyla iMessage’in kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmeler yapıldı. Artık iPhone kullanıcıları arkadaşlarını @ işareti kullanarak etiketleyebilecek ve grup konuşmalarına dahil edebilecekler.

Öte yandan uygulamanın çarpraz platform desteği de iyileştirilmiş.

Haritalar uygulamasına işlevsellik kazandırıldı

Yenilenen Apple Haritalar artık ABD’nin New York, Los Angeles ve San Fransisco şehirlerinin yanı sıra Çin’in başkenti Pekin ve Şangay’da bisiklet yollarını göstererek rota çıkarabiliyor.

Ayrıca elektrikli otomobil kullanıcıları için yol üzerinde bulunan şarj istasyonlarında mola verilecek şekilde rota çizme özelliği de uygulamaya eklenmiş.

Bu arada iOS 14’ün iPhone 6S’e kadar geriye dönük tüm iPhone’lara yüklenebileceğini belirtelim. Kuşkusuz bu Google’ın Android ile hiçbir zaman başaramayacağı bir şey.

Sizde iOS 14 ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı