Rehber

Elektromanyetik Radyasyona Dikkat Etmelisiniz!

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çerezci, elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı bazı teknikler kullanarak en az seviyede maruz kalmanın mümkün olabileceğini belirtmiştir.

Çerezci, AA muhabirlerine yaptığı açıklamalarda, gündelik hayatların vazgeçilmez parçası haline gelen elektronik cihazların, yaydıkları elektromanyetik radyasyon sebebiyle insan sağlığı bakımından risk oluşturduğunu söylüyor.

Elektromanyetik radyasyon açısından elektronik cihazlar sıralanacak olursa cep telefonun en ön sıralarda geldiğini ve cep telefonları, yüksek gerilim hatları, radyo televizyon kuleleri ciddi şekilde elektromanyetik radyasyonları yaymaktadır. Yüksek gerilim hatları ve radyo televizyon kulelerinin 500 metre yakınlarında evlerin bulunmaması lazımdır.

Araçta Seyir Halindeyken Cep Telefonlarıyla Görüşmeyin!

Cep telefonlarını mümkün olduğunca az ve tekniklere uygun kullanmak gerekmektedir. Araçlarda mümkün olduğunca cep telefonlarıyla görüşmemek gerekir. Görüşme esnasında araçta elektromanyetik dalgalar dolaşmaktadır. Kafesin içine girdiği için cep telefonları yüksek güçte çalışmaktadır. Elektromanyetik dalga çıkış şansını zorluyor, açık havadaki gibi olmuyor. Buda elektromanyetik dalganın dolaşmasına ve bulunmasına ortam hazırlıyor. Dolayısıyla araçların içerisinde cep telefonu görüşmesi yapabilirsiniz, herhangi bir zarar görme durumu olmaz deseler de araç içerisinde elektromanyetik radyasyon olacaktır. Cep telefonu görüşmeleri yapacaksak kapalı mekanlarda ve pencerelere yakın yerlerde konuşma yapmamız gerekmektedir.

Tasarruflu Ampullerin Yakınlarında Durmayın!

Enerji tasarruflarını kabul ediyoruz ancak ampullerinde bazı kullanım şartları olmalıdır. Öğrencilerin çalışma masalarında tasarruflu ampul kullanmamak gerekir. Çünkü tasarruflu ampullere yakın duruyorsanız çok şiddetli bir radyasyonla baş başa kalmaktasınız. Tasarruflu ampuller yüksek tavanlı odalarda kullanılıyor ise sorun olmaz, başımız ampulden 1,5 metre uzakta ise sorun olmaz ama tabi ki yine de elektromanyetik dalgalar yaymaktadır.

Mikrodalga Fırın Kullanımı!

Mikrodalga fırın mutfakların göze şirin gözükmesi sebebiyle herkesin çok rahat görebileceği bir yere konulmaktadır. Mikrodalga fırın çalıştığı zaman çocukların baş hizalarında olmamalıdır. 1,40 metrenin kesinlikle üstünde olmalı, insanların en az geçtiği yerlere konumlandırılmalıdır. Arka taraflarına da sızıntı oluyor ancak ön taraflarına çok ciddi oranlarda mikrodalga yaymaktadır. Bu ürünler çalışırken kesinlikle yakınında durmamanız gerekir ve en az 1 metre uzağında olmanız gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı