Rehber

Bilgisayar Oyunları Sağlığa Zararlı Mı?

Pek çok insanın zaman zaman vakit geçirdiği bir uğraş, bazı insanlarında hayatlarının anlamı olan bilgisayar oyunlarının sağlık üzerindeki etkileri bolca tartışmıştır. Özellikle de bilgisayar oyunlarının zararları ile ilgili bazı argümanlar o kadar sık söylenmektedir ki duymayan kalmamıştır denilebilir. Fakat bunların yanında bilgisayar oyunlarının, özellikle de beyin gelişimi ve mutluluk anlamında sağlık için faydalı denilebilecek etkilerinin mevcut olduğunu bilinmektedir. Her şeyde olduğu gibi bilgisayar oyunlarından da sağlıklı bir şekilde faydalanmanın yolu da gerektiği kadar oynamaktan geçmektedir.

Bilgisayar Oyunlarının İyi Bilinen Zararları

Bilgisayar oyunlarına kendini kaptırmak son derece olası olduğundan, saatleri ekran başlarında geçirmek işten bile değildir. Bu saatler boyunca kötü bir oturma pozisyonu korunduğundan dolayı omurga ve kaslar hasar görebilmektedir. Kas ağrıları oluşabilir ve kişilerin duruşu da bozulabilir. Bunun yanı sıra aşırı kullanılan el eklemleri ve gözlerde yorgunluk belirtileri görülebilmektedir.

Ekranda aksiyon bol olsa da oyunu oynayan kişi bu sırada az miktarda hareket etmektedir. Hareketsiz geçirilen bu süreçler kilo alımları ve obezite tehlikesini de beraberinde getirmektedir. İnsanlar, oyunlar nedeniyle uykusuz kalabilmektedir ve kapalı ortamda bulundukları içinde D vitamini eksiklikleri de ortaya çıkabilmektedir.

Çocukların Joystick, akıllı telefon ve tabletleri uzun süre kullanması hijyenik endişeleri de beraberinde getirecektir. Ne de olsa sonrasında bunlara dokundukları ellerini ağızlarına götürdüklerinden emin olabiliriz. Bilgisayar oyunlarının sağlık üzerindeki etkileri bu şekilde de özetlenebilmektedir.

Daha Nadir Görünen Negatif Etkiler

Bu bariz denilebilecek tehditlerin yanında bilgisayar oyunlarının dikkat edilmesi gereken daha gizli yan etkileri de bulunmaktadır. Bilgisayar oyunlarının içerikleri, kişilerin şiddete karşı hassasiyetlerini de azaltabilmektedir. Bazı araştırmalar tıpkı uzun süre televizyon izlemek gibi bilgisayar oyunlarının da odaklanma problemlerine yol açtığını iddia etmektedir. Bazı uzmanlar ise bunun karşıt fikrini savunmaktadır. Ayrıca bilgisayar oyunları epilepsi hastalarında nöbetleri tetikleyebilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar oyunlarının düzenli ve dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bilgisayar başlarında uzun süreler boyunca durulmamalıdır. Arada sırada kalkıp vücutlarınızı hareket ettirmeniz sağlığınız açısından da önemli olmaktadır. Bu hususlara dikkat etmeniz sağlığınıza yararlar sağlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı