Rehber

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 Günümüz şartlarında bilgisayar için neredeyse olmazsa olmazdır diyebiliriz. Bilgisayar seçerken ‘laptop mu, masaüstü mü ?’ gibi bir çok soru kafamızı kurcalar.  Öncelikle şunu söylemek isterim ki en iyi bilgisayar diye bir şey yoktur, bilgisayar seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılır. Öncelikle kullanım amacınıza karar vermeniz gereklidir. Mesela ofiste ve iş için kullanacaksanız yanınızda taşımanız gerekeceğinden dolayı daha taşınabilir bir model seçmeniz daha iyi olacaktır.

Amacınız oyun oynamaksa bu bilgisayarlarda yüksek donanım ve yüksek performans gereksinimi vardır. Zaten günümüz de bir çok marka oyun bilgisayarı veya iş bilgisayarı adıyla ürünlerinin kullanım amaçlarını belirtmektedir. Bilgisayar seçiminde en önemli nokta laptop veya masaüstü tercihinizdir. Eğer taşımak zorunda değilseniz masaüstü daha idealdir çünkü hem fiyat olarak daha uygundur hem de ısınma gibi problemler daha az görülür. Şimdi bilgisayarın donanım özellikleri ne olmalı ve hangi donanım ne işe yarar konusuna gelelim.

  Anakart: Basit bir şekilde, bilgisayarın bütün parçalarının bağlandığı karttır. Bu yüzden eğer bilgisayarı kendiniz topluyorsanız anakartın RAM kapasitesine, hangi ekran kartlarını desteklediğinize dikkat etmeniz gerekir.

 İşlemci: Bilgisayarın beynidir. İ3, İ5 ve İ7’yi herkes duymuştur. Burada sayı arttıkça kalite artıyor diyebiliriz. İ3 günlük kullanım ve basit oyunlar için, İ5 daha üst düzey işler ve orta düzey oyunlar için ve son olarak İ7 ise daha profesyonel işler ve üst düzey oyunlar için diyebiliriz. Fakat burada sayıların yanında nesillerde önemlidir yani yeni çıkmış bir İ5, eski bir İ7’den daha kaliteli ve verimli çalışabilir.

 Ekran Kartı: Ekran kartı, görüntüyü ekrana ileten parçadır. Bu seçimi yaparken yine kullanım amacınız oldukça önemlidir çünkü bazı ekran kartları iş için kullanışlıyken, bazıları oyunlar için üretilmiştir. Burada genel bir yanılgı olan ne kadar yüksek belleği varsa o kadar iyidir yanılgısına düşmeyin, önemli olan modeldir.

 RAM: RAM belleği ne kadar fazlaysa o kadar iyidir. Aynı zamanda DDR3 ve DDR4 olarak iki seçenek bulunur. DDR4 düşük güç tüketimi ve yüksek performansından dolayı daha öndedir. Çok profesyonel olarak kullanmayacaksanız günümüzde 8 GB bellekli bir bilgisayar ideal olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı