Mobil

Apple iPhone Sahiplerine Para Ödeyecek!

Apple tarafından üretilen iPhone model telefonlar için geçtiğimiz günlerde telefonların batarya ömrünü uzatmak, batarya performansını arttırmak için kasıtlı olarak işlemcilerin yavaşlatıldığı ortaya çıkmıştı. Böylece birçok kullanıcının yaşadığı iPhone yavaşlama probleminin nedeni kesin bir şekilde bulunmuş oldu. Bu krizin ortaya çıkmasından sonra ‘pil sağlığı’ özelliği telefonlara eklenmişti. Apple kullanıcıları tarafından açılan davalar sonuçlandı ve sonuca göre iPhone kullanıcılara tazminat ödeyecek. Bu davanın sonucuna göre müşterilerine 25 dolar ödemek zorunda kalan Apple, başvuruları kabul etmek için bir internet sitesi açtı ve gelen başvuruları inceledikten sonra ödemeleri gerçekleştirecek. Kullanıcıların tazminat taleplerini 6 Ekim 2020 tarihine kadar iletmiş olmaları gerekiyor.

Hangi iPhone Modelleri Ödeme Alacak?

Davalar sonucu ceza ödemeye mahkum edilen Apple şirketinin tazminat ödeyeceği telefonlarda belli oldu. Ödeme alacak iPhone telefonları ise şu şekilde; iOS 10.2.1 ve üstünü çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus ve SE. Buna ek olarak 21 Aralık 2017 öncesinde iOS 11.2 güncellemesini almış 7 ve 7 Plus model telefonlarda bu listeye dahil. 2017 yılında suçlamaları kabul eden iPhone bunun ani ve beklenmedik kapanmaları önlemek için olduğunu söylemiş ve kullanıcıların öfkesini dindirmek için batarya değişimlerinde 29 dolarlık bir indirim yapacağını belirtmişti. Fakat bu indirimde iPhone kullanıcılarını tatmin etmedi. Tepkiler ve iPhone’a karşı tazminat istemiyle açılan davalar bitmedi. Hatasını kabullenen iPhone her ne kadar güncellemelerle yavaşlatma sorununu ortadan kaldırmak için iOS 11 ile birlikte batarya iyileştirmeleri yaparak hatasını telafi etmeye çalışmış olsa da tazminat ödemekten kaçamadı. Tahminlere göre Apple, bu davadan dolayı kullanıcılarına toplamda 500 milyon dolarlık bir tazminat ödeyecek.      

Apple Türkiye’de de Ödeme Yapacak mı?

Apple’ın bu davası şu zamana kadar yalnızca ABD’de görüldü. Şimdilik yalnızca ABD’deki kullanıcıları için yaklaşık 500 milyon dolarlık bir ödeme yapacak olan Apple, başka bir ülkede bulunan kullanıcılarına ödeme yapmayacak. Yani Türkiye özelinde herhangi ödeme kararı söz konusu değil. Fakat sorunun sadece ABD’de bulunan kullanıcılar tarafından yaşanmadığı da bir gerçek. Apple, bir süre sonra diğer ülkelerde de tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı