AndroidMobilRehber

Android Telefona Format Nasıl Atılır?

Aldığımız akıllı telefonlar her zaman ilk günkü performansı veremeyebilir. Üreticilerin düzenli olarak cihazlara yolladığı güvenlik ve Android güncelleştirmeleri telefonları bazen yavaşlatabiliyor ve hataların oluşmasına sebep olabiliyor. İlk başta bu hatalardan kurtulmak için her kullanıcının aklınına telefonunu sıfırlamak veya diğer ismi ile format atmak geliyor. Bilinçli birçok kullanıcı  akıllı telefonların  nasıl sıfırlanacağını ve  format atılacağını biliyordur. Ancak her ihtimale karşı insanlar kontrol etmek ve aklında olan bilgiyi doğrulamak istiyorlar. Bu içeriği bilen kişilerin bildiklerini doğrulaması bilmeyen kişilerin ise öğrenmesi için hazırladık. Aşağıda anlatacağım işlemlerde oluşacak bir sorunda TeknoNext.net hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Android Telefonlara Format Nasıl Atılır?

İki türlu sıfırlama yani format yöntemi vardır;

1. Ayarlar bölümünden cihazı sıfırlamak.

2. Recovery modundan cihazı sıfırlamak.

İlk başta sizlere 1. yöntem ile cihaz nasıl sıfırlanır onu anlatacağım.

[alerts alerts_renk=”alert-danger” alerts_icerik=”Uyarı: Akıllı telefonunuzu sıfırlamadan önce şarjınızın en az %50 veya %60 seviyesinde olduğuna dikkat edin. Bu işleme başlarken telefonunuz şarjı en az %50 olmalı.”]

Ayarlar bölümünden akıllı telefon nasıl sıfırlanır?

Menü’den ayarlar’a giriniz. Genellikle sıfırlama bölümünün adı yedekle ve sıfırla olarak adlandırılmıştır, ancak cihazdan cihaza bu isimler değişebilmektedir. Gelen ekranda sıfırlaya basın ve cihazının şifresi varsa cihazınızın şifresini ister. Cihazınızın şifresini girer ve onaylarsanız. Telefonunuz sıfırlanır ve deyim yerinde sıfırlama işleminden sonra ilk günkü hızına kavuşur.

Recovery modundan akıllı telefon nasıl sıfırlanır?

Telefonunuzu kapatınız. Cihaz kapandıktan sonra tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Telefondan telefona bu kombinasyon değişebilir. Genel olarak birçok cihazda bu kombinasyon, güç tuşu+ ses açma tuşudur. Kendi cihazınızın tuş kombinasyonunu Google’da aratarak öğrenebilirsiniz. Tuş kombinasyonunu yaptıktan sonra gelen ekranda dokunmatiği kullanamazsınız. Bu sebepten ötürü ses açma ve kısma tuşlarını kullanacaksınız. Wipe data/ seçeneğinden factory reset seçeneğini seçin. Daha sonra reboot now ile cihazınıza sıfırlayabilir yani formatlayabilirsiniz.

Anlattığım her iki yöntem ile de cihazını sıfırlayabilir ve performansını ilk günkü gibi yapabilirsiniz.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı