Rehber

10 TL’ye Alınan Windows Lisansları Güvenilir Mi?

Bilgisayar kullanan milyonlarca kullanıcının cihazlarının hemen hemen yarısından fazlasında Windows yüklü. Windows lisansı çok pahalı olduğu için genellikle kullanıcılar deneme sürümü olan Windows’u bilgisayarlarına yüklüyor ancak etkinleştirmek için genellikle crack yolunu seçiyorlar ancak bazı kullanıcılar ise internetten lisans satın alıyor.

Orijinal Windows’un lisans fiyatı 500 ile 1000 TL arasında değişirken bazı satıcılar bu kodları 10 ile 30 TL arasında satıyor. Bazıları bu kodlara OEM adını vererek satıyor.

Windows OEM Key Nedir?

Windows OEM Key, tek bilgisayarda kullanılmak üzere hazırlanmış lisanslardır. Açılımı Original Equipment Manufacturer olan OEM’ Türkçe’de orijinal ekipman üreticisi anlamına gelir.

10 TL’ye satılan lisanlar bilindik e-ticaret sitelerinde satılıyor olabilir ancak bu Microsoft tarafından onaylanmış birşey değil. Bu kodlardan bir tanesini satın alıp Windows’u etkinleştirebilirsiniz ancak Microsoft tarafından tespit edildiğinde lisansınız iptal edilebilir.

Ticari Bilgisayarlarda 10 TL’ye Satılan Windows Lisansları Kullanılabilir Mi?

İşyerinde kullanacağınız bilgisayarlarda 10 TL’ye satılan lisans anahtarını kullanırsanız ve Microsoft tarafından tespit edilirse lisansınız iptal edilir. Ayrıca bir denetleme olduğunda yüksek miktarda para cezası ödeyebilirsiniz.

Makalemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Çok uzatmaya da gerek yok. Kısaca 10 TL’ye satılan Lisans anahtarlarından satın alırsanız ve tespit edilirse ciddi sorunlar yaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı